- today
- label Nowości
- favorite 0 polubień
- remove_red_eye 385 odwiedzin
- comment 0 komentarzy
Jesień najłatwiej poznać po tym, że dni stają się krótsze, szybko robi się ciemno, a aura za oknem nie zachęca do wychodzenia z domu. Osiadając w swoich przytulnych czterech ścianach mamy tendencję nie tylko do zaniechania aktywności fizycznej, ale również objadania się, zazwyczaj niezdrowymi, przekąskami. Jeśli zwiększony apetyt, wahania nastroju, apatia, zmęczenie, problemy ze snem, a także trudności z koncentracją się nasilają mamy zwykle do czynienia z jesienną chandrą, której medyczny odpowiednik to SAD (Seasonal Affective Disorder), czyli sezonowa choroba afektywna. Choć przypomina ona depresję, jest zaburzeniem występującym w okresie zmiany pory roku na chłodniejszą, a kończy się zazwyczaj z nastaniem wiosny i lata.
Jak poradzić sobie z jesienną chandrą samemu? Warto przede wszystkim zadbać o dietę, suplementację oraz odpowiednią dawkę ruchu na świeżym powietrzu, a w przypadku ciągle pogarszającego się samopoczucia, zdecydować się na wizytę u specjalisty. Terapia pomoże zidentyfikować negatywne myśli i zachowania, a także nauczy Cię sposobów na radzenie sobie ze smutkiem czy stresem.
Czego nie może zabraknąć w żadnym jesiennym jadłospisie?
Nie da się ukryć, że sezonowe obniżenie nastroju jest charakterystyczne dla wszystkich jesiennych miesięcy. Jak warto zatroszczyć się o własne samopoczucie w te pochmurne dni? Przede wszystkim odpowiednio bilansując codzienne posiłki. Nie powinno w nich zabraknąć źródeł cukrów złożonych, takich jak pełnoziarniste pieczywo, kasze, warzywa strączkowe, a także płatki owsiane. W czasie jesiennej szarugi należy zadbać też o właściwą podaż witamin z grupy B, magnezu czy też kwasów omega-3, których niedobór w diecie warto balansować suplementami. Wszystkie te składniki poprawiają pracę całego układu nerwowego, dodając energii oraz wspierając w walce z obniżonym nastrojem.
Jesień to również czas, kiedy każdemu z nas, czyli mieszkańcowi Polski, grozi niedobór witaminy D3. Niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że powinni ją suplementować w całym okresie jesienno-zimowym. Dlaczego? Ponieważ niedobór witaminy D3 skutkuje obniżonym nastrojem oraz słabszym funkcjonowaniem układu odpornościowego, co może prowadzić do infekcji czy sezonowej choroby afektywnej.
Chcesz uchronić się przed jesienną chandrą? Zwróć uwagę na podaż w diecie powyższych witamin i minerałów, a z pewnością będziesz czuć się znacznie lepiej, mogąc funkcjonować na wysokich obrotach nawet w szaroburej listopadowej scenerii!
Komentarze (0)